A család értékeinek felmutatása, intézményének erősítése érdekében a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia meghirdette a Család Évét a 2011-es esztendőre.
Ez a felhívás remek lehetőség mindannyiunk számára, hogy kicsit átgondoljuk a családról alkotott képünket, a családjában elfoglalt helyünket, és közös jövőnket.
Mi is valójában a család?
Számos gondolkodó próbálta már megfogalmazni, hogy mit is jelent a család. Nem is olyan régen egy vizsgámon az egyik feladat az volt, hogy írjuk le a család fogalmát. Az kívánt megoldás a következő volt: Vérszerinti kapcsolaton alapuló jogi közösség.
Nagyon elgondolkodtatott, hogy ma valóban csak ennyit jelentene? Mert a család nem jogi, hanem szeretetközösség.
Manapság különböző ideológiák és szociológiák a "család haláláról" beszélnek. Pótlásának módját keresik és kísérlik meg. Felmérések szerint a világban csökken a házasodási kedv, egyre nő az elváltak vagy az együtt maradó, de szeretetkapcsolatokban szegény családok száma.
Az Egyház leghivatalosabb hangjával és pasztorális törekvéseivel, a Szentatya prófétikusan tiszta szavával, kifejezi a családba vetett reményét: "Az Egyház útja az ember, a jövő útja a család". "Az emberiség jövője a család által valósul meg".
A családot II. János Pál pápa „Isten nagy misztériumának” nevezte, „melynek eredete Isten szentháromságos életében van”. A házasság liturgiája „az isteni szeretet szentségeként” beszél róla.
A Katolikus Egyház Katekizmusa így határozta meg: „személyek közössége, az Atya, a Fiú és a Szentlélek közösségének jele és képe.”
Nem szabad elfelejtenünk, hogy a család a társadalom legkisebb és talán legfontosabb építőköve. Az a sejt, amiből felépül a teljes társadalom, melynek milyensége mérce az adott nép, nemzet, ország kulturális és szociológiai fejlettségére. Az a környezet, amely az egyének személyiségfejlődésében a legfontosabb szerepet játssza.
Bíró László, az MKPK családreferens püspöke így ír a család évének kezdetén:
„ A CSALÁD ÉVE SZERETNÉ FELRAGYOGTATNI A CSALÁD ÉRTÉKÉT, tudatosítani, hogy a házasságon alapuló család nélkül a nemzet elenyészik, a gazdaság összeomlik, a kultúra lehanyatlik. Társadalmunknak – amelyet az individualizmus, szekularizmus, relativizmus, materializmus tépáz – a család nyújt menedéket, mert képes a társadalom megújítására, hiszen a házasságon alapuló család, elfogadva az életet, a jövő záloga.”
Most tehát rajtunk a sor! A jó családok rajtunk múlnak! Tegyünk együtt közös jövőnk érdekében!
A család azt jelenti, megosztjuk egymással a hibáinkat, a tökéletlenségeinket és az érzéseinket, miközben nem szűnünk meg szeretni egymást. De még ha szeretet árad belőlünk, akkor sem vagyunk mindig szeretetre méltók. Ha pedig nem vagyunk tökéletesek, lényeges, hogy meg tudjuk bocsátani önmagunknak és másoknak. Azután másnap reggel elölről kezdünk mindent. Olyan folyamat ez, mint a bimbó nyílása. Virágzás, virulás és virágba borulás. (Bernie Siegel)
|